Bu Blogda Ara

15 Nisan 2014 Salı

Noragami | YF Blog Tur - Benzer Animeler

Anime adı: Noragami
Gösterim Tarihi: 5 Ocak 2014 - 23 Mart 2014
Tür: Aksiyon, Macera, Shounen, Doğaüstü
Yazar: Adachi, Toka

"Yato, bir gün en çok inanılan ve en büyük tapınağa sahip olmak isteyen küçük bir Tanrı’dır. Fakat, parasız olması ve yardımcısının kendisini tek başına bırakması Yato’yu zor duruma düşürmüştür. Yato'nun kendisine iş bulduğu ender günlerden birinde, Hiyori Iki isimli bir kız, Yato’nun Tanrı olduğundan habersiz bir şekilde, kendisine otobüs çarpmasın diye kurtarınca; Yato’nun sıradan hayatı değişmeye başlar.

Bu kaza, Hiyori’nin ruhunda bir anormalliğe sebep olur ve Hiyori istediği zaman ruh ve Tanrılar’ın dünyasına geçiş yapabilir hale gelir. Normal haline geri dönebilmesi için Yato’dan kensine yeni yardımcısı Yukine ile yardım etmesini ister."

Yeeeey nihayet kış sezonundan 3 anime seçebildik ve turlara başladık =') Nihayet diyorum çünkü kış sezonu animeleriyle uzaktan yakından bağım olmadı daha sonbahar sezonundan merakla beklediğim magiyi bile izleyemedim mesela =')

Heh şimdi Noragamiye başlarken bi beklentim olmadığı için hayal kırıklığı veya beklenti karşılaması yaşayamadım. İlk 1-2 bölümde fazlasıyla Blood Lad'e benzediğini düşünüyodum hatta gayet blood lad, soul eater ve bleach harmanlanması gibi geliyodu. Ordan yola çıkarak benzer animeleri incelemek üzere yeni bi konuyu turumuza dahil ettik. (aslında pek öyle olmadı ama napmıyoruz? çaktırmıyoruz, güzel, devam.) 
Eşofmanlı Tanrı, Otaku ilah,  hikikomori super kahraman tarzı animeler yapılmaya başlandı yavaş yavaş. Tek temennim tadında kesmeleri -.-'

Efenim bi tane tanrımız var böyle fakir kalmış, tapınağı bile yok, unutulmuş (veya hiç tanınamamış -.-' ) el yapımı kartvizit dağıtıyo 5 Yen'e dilekleri gerçekleştiriyo falan yorozuyanın tanrılı hali işte alskdhaslkfdshf Tanrı olan Yato ve Hiyori kızımızın yolu bi şekilde kesişiyo ve hiyorinin ruhu bedeninden ayrılıyo ve Yatodan onu eski haline çevirmesini istiyo ve olaylar böyle başlıyo aslında gayet ilgi çekici, sıkmadan geçip giden, hemencicik biten, blood ladden baya baya güzel (asdhalhsg) hoş bi şey işte. Zaten sıkılmanız olanaksız o kadar güzel birbirinden çok sevdiğim seiyuu var ki daha karakterin kim olduğunu bilmeden sahneye girmeden hemen önce nosebleed nöbetlerine girip girip çıktım. 
Bkz: Sawashiro Miyuki, RIE KUGIMIYA!!!
Seiyuu konusunu iyi ki Burcu sahiplendi yoksa ben o yazıyı bitiremezdim negsel kısa kısa anlattı o =')
Diğer tanrılardan özellikle Binbougami'yi çok sevdim Toyosaki Aki dışında başka seiyuu da olmazmış ona cuk oturmuş resmen asdjhaslhf Ayrıca diğer heroineler gibi Hiyori gerizekalı değil! Bu çok özel bi ayrıntı!

Animenin beğenmediğim kısımlar ise öyle çok yok. Sadece sık sık aynı efektlerin tekrarlanması, başka animelerden bolca adapte edilmiş içerikler. Bi de "Shinki" konusunda veya en azından Yukine'nin hayatıyla ilgili biraz daha bilgi verilseymiş daha iyi olabilirmiş.

Gelelim konum olan Benzer Animelere. Bu konunun amacı size "bu animeyi beğendiyseniz blabla bunları da beğenebilirsiniz." tarzı küçük tavsiyeler vermek ve kişisel olarak gözüme çarpan diğer animelere benzettiğim kısımları aktarmak.


Blood Lad: Heroine'nin ruh-beden bağlantısını ara ara yitirerek tanrıdan normale dönmek için yardım alması ve tanrının NEET'imsi tarzı tam olarak bana "AYNI BLOOD LAD BU" dedirttiği için söyleyebilirim. Konu olarak benzese de Blood Lad'i kalite olarak lönk diye sollamış Noragami. Yine de tarz olarak benzedikleri için Noragami beğenen bi kişilik Blood Lad'e bi göz atabilir.Soul Eater: İnsan-Silah formatı, ölmüş veya kötü ruhlar derken bir diğer benzer seri de Soul Eater. Soul Eater'da noragami gibi tanrı, ayakashii falan yok ama Noragamideki gibi İnsan-Silah ve onları kullanan partnerleriyle kötü ruhumsu yaratık avladıkları hoş bi seri. İzlemediyseniz kesinlikle kaçırmamanız gereken animelerden :D

 Bleach: yine silahların yalnızca silah olmadığı ruhların ölünce tarlada koşturmadığı efsane anime =') Bleachdeki çok sevdiğimiz hollowların değişik yorumlanmış halini Noragamide Ayakashi olarak önümüze sunmuşlar. Hollow ve Ayakashi dünyaya sızan kötü ruhlar olarak özetlenebilir işte Noragamide tanrılar bleachde shinigamiler gelip dövüyo :D eşsiz yeteneklerdeki kılıçlarla, akıl oyunlarıyla, birbirinden mükemmel savaşlarla ekrana kitleyen (asjdhsafhdsg) macera dolu anime arayanların doğru adresi bleach. İzlemeyen olduğunu sanmıyorum ama olsun nolur nolmaz asdhalshf (iyi reklam yaptım hee)
Gintama: Şimdi "Yok deve! Ne alaka?" demeyin bence Yato'nun fakirliği ve ne iş olsa yaparımlık yeter ki para verin tavrı ve geçmişi gayet bizim biricik yorozuyamıza benziyo =/ Gintamadan bahsetmek istemiyorum hala içeriğini bilmiyosanız, izlemediyseniz yazıyı burda bırakıp gidin 1-2 bölüm bi şey izleyin -.-

 Shakugan no Shana: Yine bi ani ölümle "Naabtınız olum bana!!!" animesi. İşte böyle ruhumsu yaratıklar ve onları temizleyen Flame Haze denilen supeşaru kişilerce huzur(!) sağlanıyo. Genco delüğanlı Yuuji, Shana kızımızın (RIEEEEE) savaşı sırasında tesadüfen orada bulunup yaşamını yitiriyo. Sonrasında Yuujiye geçici yaşam veriliyo ve Shana ile Yuuji yakınlaşıyo gibi gibi türlü olaylar.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder